Tėvystės programa “Švyturys”

Ši patyriminė-edukacinė programa yra skirta stiprinti tėvų-vaikų ryšį, padėti tėvams geriau suprasti vaikų psichologinį pasaulį, vaiko asmenybę ir save kaip tėvus.

Šiuo metu grupė jau vyksta ir nauji nariai nėra priimami.

Jei norite gauti naujienas, kai bus renkama nauja grupė "Švyturys", užpildykite formą ir mes su jumis susisieksime: https://forms.gle/HrsDsTq9GEDUkSoK8

Kontaktai pasiteiravimui dėl grupių ateityje: lina.gervinskaite@vpstudija.lt.

Galite pasiklausyti, kaip grupės vedančiosios psichologės Lina ir Izabelė pasakoja apie programą LRT radijoje laidoje - įrašas čia nuo 1:21:23

  • Kokia tai programa? Ši patyriminė-edukacinė programa yra skirta stiprinti tėvų jautrumą ir atidumą vaikų psichologiniam pasauliui, gerinti bendravimą tarp tėvų ir vaikų bei šeimoje. Programoje vadovaujamasi požiūriu, kad tėvų-vaikų santykiuose svarbu suprasti, tiek ką vaikas jaučia, galvoja, kokie yra jo poreikiai, o taip pat svarbus ir pačių tėvų savo vidinių išgyvenimų, patirties, emocijų ir minčių supratimas. Tai padeda kurti ir palaikyti artimą tarpusavio ryšį ir įveikti kylančius sunkumus.

    Programoje remiamasi mentalizacija grįstos terapijos principais, prieraišumo teorija. Mentalizacija – tai gebėjimas suprasti, kas vyksta mūsų psichologiniame pasaulyje, nusiteikimas domėtis, kokios vidinės būsenos slypi už matomo elgesio, kas vyksta tarp manęs ir kito. Mentalizuodami mes bandome suprasti, ne tik ką jaučiame, galvojame patys, bet, ką jaučia ir galvoja kiti žmonės bei kodėl elgiamės taip, kaip elgiamės.

    Grupėje naudojamos metaforos padeda paaiškinti ir lengviau suprasti, kas būdinga vaikų-tėvų santykiams, kas vyksta vaikų ir tėvų vidiniame pasaulyje. Dėmesys skiriamas tiems momentams, kai emocijos itin stiprios ir tampa gerokai sunkiau įsivaizduoti, kas vyksta vaiko (o taip pat ir mūsų pačių) viduje ir reaguoti ne automatiškai tampa labai sunku. Metaforų pagalba bandoma pamatyti kitus galimus reagavimo kelius, kaip juos galime pasirinkti.

    Programoje teorinė medžiaga nuolatos derinama su patyrimu: dėmesio skiriama ir pačių tėvų vidiniam pasauliui, ankstesniems išgyvenimams, pasidalijimais patirtimi, kurie vienokiu ar kitokiu būdu dalyvauja santykiuose su vaiku, tėvystės patyrime. Palaikymas yra patiriamas ne tik iš grupės vedančiųjų, bet ir iš kitų tėvų.  

    Programos trukmė sudaro galimybes neskubant tyrinėti temas, grįžti prie svarbių klausimų, įsisavinti medžiagą pamažu. Tokiu būdu siekiama, kad formuotųsi pagrindas tvirtesniems santykiams su vaikais ir savimi tėvystėje.

    Programa sukurta JK, jos autorius Gerry Byrne. Šiuo metu skirtingos jos versijos taikomos vis daugiau šalių - Jungtinėje Karalystėje, Lenkijoje, Airijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Vokietijoje, Brazilijoje, kt. Atliekami ir šios programos tyrimai, o jų pradiniai rezultatai rodo, kad grupėse lankęsi tėvai programos naudą sau vertina labai palankiai (Byrne ir kt., 2018, Gervinskaitė-Paulaitienė ir Barkauskienė, 2022).

  • Kam skirta? Į tėvystės programą kviečiame tėvus, kurie turi vaiką(-ų) iki 12 metų ir norėtų sustiprinti ryšį su savo vaikais. Grupėje gali dalyvauti abu šeimos tėvai (globėjai) arba vienas iš tėvų (globėjų).

  • Kokiems tėvams gali būti vertinga ši programa?

    • Tėvams, kurie nori sustiprinti santykius su savo vaiku (-ais) dabar arba (ir) padėti pagrindus tvirtiems santykiams vaikui augant.

    • Tinka tėvams, kurie jaučia, kad turi pakankamai gerą santykį su vaikais, tačiau neseniai pradėjo susidurti su sunkumais, pradėjo jausti, kad kažkuriais momentais sunku suprasti savo vaikus.

    • Tėvams, kurie jau kurį laiką vis pagalvoja, kad norėtų geresnių santykių su vaiku (-ais).

    • Tėvams, kurių vaikai patiria sunkumų ir tėvai ieško, kaip jiems padėti, pavyzdžiu, kuriems kažkoks vaiko elgesys, emocijos ar reakcijos kelia klausimų (pvz. kas čia vyksta? kas su juo darosi?, kt.).

    • Tėvams, kurie patiria tokių momentų santykyje su vaiku, kur atrodo žino, kad norėtų kitaip reaguoti, bet tuo metu tiesiog neišeina. Nori įsigilinti į tai, kodėl kartais net ir kai žinom, kaip reikėtų elgtis, tai neveikia.

    • Tėvams, kurie norėtų pažinti ir permąstyti situacijas, kur tėvystėje kyla stiprios emocijos.

    • Tėvams, kurie vertina teorinės medžiagos ir patyrimo dermę, vertina individualų patyrimą.

  • Kaip viskas vyksta? Tėvystės programą “Švyturys” sudaro 12 grupinių susitikimų (iki 12 tėvų grupėje), kurių kiekvienas trunka 2 val. su pertraukėle ir yra vedamas dviejų psichologų 1 kartą per savaitę. Prieš prasidedant grupei, jūs būsite pakviesti įvadiniam pokalbiui su vienu iš grupės vedančiųjų, kurio metu aptarsime programą, jūsų poreikius ir programos tinkamumą Jums, atsižvelgiant į Jūsų situaciją.

    Kaina: visos programos kaina 300 eur (12 grupės susitikimų po 2 val., vienas susitikimas - 25 eur), įvadinis pokalbis - 40 eur. Galimas mokėjimas dalimis.

  • Kada ir kur? Susitikimai vyksta Vilniaus psichoterapijos studijoje (Kražių g. 21–2), adresu Kražių g. 21–2, Vilnius. Šiuo metu nauji nariai nepriimami.

    Grupę veda psichologė dr. Lina Gervinskaitė-Paulaitienė ir psichologė-psichoterapeutė Izabelė Grauslienė.

    Grupės vedančiosios yra baigusios bazinio ir pažengusio lygio “Švyturio” tėvystės programos mokymus pas programos autorių Gerry Byrne ir jo kolegas, Lina yra programos atstovė Lietuvoje.

    Kontaktai pasiteiravimui: lina.gervinskaite@vpstudija.lt.

dr. Lina Gervinskaitė-Paulaitienė, dokt. Izabelė Grauslienė